Design & Illustration

Dags för däck

Såga av spantmallarna längs däckslinjen och sätt tillbaka dem i skrovet och fixera med lite tejp, värmelim eller ett par häftklammer genom relingen. Fortsättningen är rutin vid det här laget – en första centerribba för att kolla att linjen blir jämn och snygg – därefter ribbar man från relingen och in till mittribban (snyggast) eller från mittribban och ut till relingen (aningen snabbare).

Däcket är snabbt ribbat – mindre yta och rakare linjer. Ni börjar bygget se ut som en kajak...

| Tillbaka |

Kommentarer

Hej Björn .Har en färdigmodell s/s Bohuslän .Slipade inte spanten i fören tillräckligt mycket så det blev att jag fick slipa bordläggningen extra tunn Kan jag lägga epoxi plus tunn väv på målad vit yta ? Behöver förstärka för portholes ock bättre hållbarhet -

Vore tacksam för svar Hälsninga Kent Hansson Göteborg

Hej Kent. Lite utanför mitt område, men generellt bör det inte vara något problem att lägga en tunn glasfiberväv i epoxy på en målad yta. Det finns tunna vävar ner till drygt 30 gr/m2.

Epoxy på rent trä har en mycket god vidhäftning, men på ett färglager emellan blir det färgens vidhäftning mot träet som avgör. Rugga ytan med fint sandpapper för att förbättra den mekaniska vidhäftningen.

Ytan måste vara väl rengjord och fettfri eftersom lamineringsepoxy saknar lösningsmedel – inte ens minimala fettrester från fingrar som känner på yta ;-)

Skriv en kommentar