Reverse roll in Black Pearl at a demo in lake Sommen 2008. Photo: Peter Schedwin
Sunday, April 28, 2013 (Isfjord, Sjösättning), 4 comments
"Hej ! Nu har det varit en lång och trevlig vinter igen!! Så idag sjösatte jag resultatet av " några" timmar i garaget, det blev en 5,85 lång och 17,6 kilo lätt Isfjord i ceder med mönster av Asp och Mahogny. Hälsningar Anders Johansson Huskvarna"
"Hej !
Nu har det varit en lång och trevlig vinter igen!! Så idag sjösatte jag resultatet av " några" timmar i garaget, det blev en 5,85 lång och 17,6 kilo lätt Isfjord i ceder med mönster av Asp och Mahogny.
Hälsningar Anders Johansson Huskvarna"
Mycket stiligt bygge! Kul om vi ses nån gång runt Jkp. Hur har du gjort lucklåsningen?
/ Lars
Snygg minsann. Dags för en hemmabyggeträff i Jönköping tror jag... :-)
Hej och tack för era kommentarer !!
Ni kan väl följa med på Måndagspaddling hos Petrus kajak i Tranås jag var med ett par gånger förra året det är väldigt trevligt ! @ Lars mina luckor hålls ner med gummicord mot dubbla tätningslister. Björn har min mail adress om du vill kontakta mej
Anders J
Mycket vacker kajak, hoppas att vi får se den i Sommen snart. Måndagspaddlingarna börjar om en vecka den 6 maj även om det kanske är i kallaste laget eftersom isen låg kvar länge i år men man kan ju alltid komma för att fika./Petrus