Show cart
Design & Illustration

SM i roll 2025

SM i roll 2025 i Västervik

Förra helgen gick SM i roll i Västervik – ett fantastiskt välordnat arrangemang i härligt sensommarväder. Platsen var hamnbassängen vid Fiskartorget i centrala Västervik, vilket tillsammans med det fina vädret innebar en större publik än vid tidigare SM i Stockholm och Göteborg.

Jag var för tredje gången domare i elitklassen och hade förmånen att från första parkett se vilken hög klass det är på svensk roll. Tävlingen vanns för tredje gången av vår världsmästare David Täng från Rolltokarna i Göteborg. Men bakom honom finns ett gäng, glädjande nog med flera unga paddlare, som kommer att blanda sig i toppstriden ganska snart.

Resultatet för David blev 382 poäng, vilket är närmast ofattbart högt, framför allt eftersom två grenar som ingår på Grönland och i en del andra sammanhang inte finns med; walrus pull, som oftast utgår beroende på risken för skador på kajak och paddlare, och i år även upp-och-ner-paddling, beroende på att det vid tävlingsplatsen i Västervik var svårt att tillgodose kraven på säkerhet för de tävlande.  Detta kompenserades dock av att ett par mycket svåra rollar hade lagts till för att få lite större spridning i resultatlistan. En av dessa klarades för första gången någonsin under tävling av Lisbeth Rauff från Danmark (som deltog i internationell klass)

Mer information och resultatlistor finns på Kanotförbundets sida. Jonas Alexandersson filmade hela evenemanget och filmerna kan beskådas på hans sajt:  All Seasons Kayaking.

David har lagt upp sin egen rollsvit med namnet på rollarna och där Johan Dewrang som kommentator ger lite bakgrund och inside information.

Eftersom jag tillbringade hela tävlingsdagen med full koncentration på vad som hände i vattnet har jag inga egna bilder. Bilden ovan är därför lånad från Kanotförbundets sajt.

Om rollar och rollande 

Kajakhantering i allmänhet och rollande i synnerhet är Grönlands bidrag till världskulturen. Att kunna rolla sin kajak var nödvändigt i ishavet. Med vattentemperaturer nära noll, ingen flytkraft i kajaken om det blir vattenfylld, inga flytvästar och oftast ingen simkunnighet överlevde bara de som kunde hantera sin kajak oavsett förhållandena – eller de som kunde klara en Petrussenmanöver (att utan att lämna sittbrunnen dra sig upp till ytan för ett andetag i väntan på hjälp) och hade en jägarkompis i närheten.

Hur länge rollandet varit utvecklat på Grönland vet vi rätt lite om. De första pålitliga historiska källorna är från 1600-talet. Det finns en berättelse från andra halvan av 1700-talet om uppvisningar med ett tiotal olika rollar.

Tävlingar anordnades säkert tidigt – att visa sin skicklighet har alltid varit viktigt. De flesta rollarna har en funktionell bakgrund i olika situationer som kunde uppstå under jakt: att rolla paddeln i ena handen om man hade en kniv eller harpun i den andra, eller med sin norsaq (ett kastträ som normalt fanns på fördäck) om man tappade paddeln, eller att rolla med handen om man inte hade norsaqen med. Andra situationen som behövde lösas var om man hade råkat trassla in sig linor eller annat, om man kapsejsade under surf, eller om en harpunerad valross drog iväg kajaken liggande på tvären med paddlaren upp och ner.

Men när man gått igenom hela listan (som numera omfattar 36 olika rollar) finns det kvar några som knappast kan ha annan funktion än att skilja männen från pojkarna – ett slags påfågelsfjädrar. På kanotförbundets websajt finns alla rollar beskrivna och hur de bedöms, plus information om hur tävlingar går till.

Comments

There are no comments yet.

Post a comment